Delphi.Net 2009 با اسم رمز delphi prism

بالاخره تکلیف نسخه دات نت دلفی هم مشخص شد:
http://www.codegear.com/article/38851

نسخه دات نت دلفی از این به بعد با نام Delphi Prism به دو صورت مستقل از RAD Studio و همراه RAD Studio عرضه میشه؛ یا بهتره بگیم که حداقل به همراه RAD Studio 2009 خواهد بود، برای نسخه های آینده هنوز معلوم نیست که آیا Delphi Prism به همراه RAD Studio خواهد بود یا نه.

Delphi Prism از تمامی امکانات دات نت 3.5 مثل ASP.Net, WPF, Sliverlight, WinForms, LINQ و... بصورت کامل پشتیبانی میکنه، همچنین امکان استفاده از DBExpress، DataSnap Client, و BlackFish هم در آن فراهم شده. ابزار طراحی و مدل سازی بانک اطلاعاتی ER\Studio هم با نسخه Architect آن عرضه میشه.

Delphi Prism بصورت یک Plug-in بر روی Visual Studio 2005 و نسخه های بالاتر آن نصب میشه. قیمتش رسما اعلام نشده، اما گفته میشه که 499 دلار خواهد بود. البته بسته عرضه شده به همراه Visual Studio هست، و نیازی به خرید جداگانه Visual Studio نیست.

نکته خیلی مهم درباره Delphi Prism این هست که این محصول چیز جدیدی نیست! در واقع RemObjects Oxygen که از سال 2005 توسط شرکت RemObjects توسعه داده میشد، از این به بعد با نام Delphi Prism منتشر میشه، و توسط CodeGear و RemObjects مشترکا توسعه داده میشه. پس در قلب این نرم افزار کامپایلر Oxygen قرار داره.

Delphi Prism یک زبان کاملا دات نتی هست و از ابتدا هم برای همین منظور توسعه داده شده، برای همین Syntax آن تا حدی با Syntax سنتی دلفی متفاوت هست. خوشبختانه این تفاوت بیشتر در حد اضافه شدن کلمات کلیدی و ویژگی های خاص دات نت به زبان مربوطه هست، تا اینکه حذف برخی ویژگی های زبان سنتی دلفی. مثلا در Delphi Prism بجای تعریف توابع به صورت procedure و function از یک عبارت جدید: method استفاده شده. Method را می توان بجای procedure یا function استفاده کرد. البته در کنار آن همچنان امکان استفاده از procedure و function برای راحتی برنامه نویسان دلفی وجود داره. همچنین در Delphi Prism برخی ویژگی ها به زبان اضافه شده که حتی در #C هم وجود ندارند، مثل Futures که به برنامه نویس امکان میده که محاسبه مقدار یک عبارت یا متغیر را تا زمانی که بهش نیاز نشده، به تاخیر بیاندازه، یا با اضافه کردن پسوند async به تعریف آن، محاسبه آن را بطور خودکار در یک Thread جداگانه انجام بده.

همچنین برای رفاه حال برنامه نویسان دلفی، یک کتابخانه runtime مشابه کتابخانه runtime دلفی ساخته شده که عملا بر مبنی دات نت هست، و برنامه نویسان دلفی می توانند با کمک آن برخی از اموری که قبلا انجام می دادند را بدون تغییر در سروس کد در دات نت هم انجام بدند. البته این پروژه بصورت Open-source و با نام ShineOne در حال توسعه هست. در کنار این کتابخانه ابزاری هم با نام Oxidizer معرفی شده که می تواند بعضی از قابلیت های استفاده شده در سورس کدهای دلفی را که در Delphi Prism پشتیبانی نمی شوند، از سورس حذف کرده و معادل آنها در Delphi Prism را جایگزین آنها کند.
در کنار این دو ابزار، یک Wiki هم برای Delphi Prism در نظر گرفته شده که در آن مطالب مفیدی درباره ویژگی های این محصول، تفاوت های Syntax آن با دلفی، ومقایسه آن با #C وجود دارد. در حال حاضر بیش از 380 مقاله و مطلب مختلف در آن ثبت شده. لازم به گفتن نیست که این ابزارها هم مربوط به Oxygen بودند که الان به سرور CodeGear منتقل شدند.

لیست قابلیت های Delphi Prism در برابر #C:
http://prismwiki.codegear.com/wiki/D...ism_vs._CSharp

تفاوت های Delphi Prism با Delphi for Win32:
http://prismwiki.codegear.com/wiki/W...._Delphi_Prism

مصاحبه اختصاصی با marc haffman طراح ارشد RemObjects Oxygen درباره Delphi Prism:
http://www.bitwisemag.com/2/Delphi-P...-Studio-Pascal
به خیلی از سوالهای احتمالی شما پاسخ میده.


شاید در برخورد اول اینکه Delphi Prism بصورت یک Plug-in برای Visual Studio عرضه میشه، یا اینکه Delphi Prism اصولا محصول جدیدی نیست، بلکه یک محصول با قدمت سه سال با لیسانس جدیدی عرضه شده، کمی نا امید کننده به نظر برسه. اما واقعیت امر اینه که امکان توسعه یک IDE مستقل از Visual Studio هر روز غیر ممکن تر میشه. مایکروسافت کاملا سکوی دات نت، زبان برنامه نویسی غالب در آن، و سکوی توسعه نرم افزارهای دات نت را در دستان خودش گرفته، و به کسی اجازه نزدیک شدن به آنها را هم نمیده. طرح ایجاد یک IDE مستقل از Visual Studio برای سکوی دات نت یک طرح اشتباه بود. اگر CodeGear می خواست خودش این اشتباه را جبران کنه و یک plug-in برای Visual Studio ایجاد کنه، از یک طرف به زمان زیادی نیاز داشت، از طرف دیگه باید منابع زیادی را صرف این کار می کرد که نتیجه اش میشد کاهش توجه به توسعه دلفی Win32 و افزایش اعتراضات کاربران. همچنین ورود به این عرصه باعث میشد که CodeGear در نقطه مقابل RemObject ایی قرار بگیره که تجربه بیشتری در این عرصه داشت. این رقابت با RemObjects خودش می تونست باعث فراری دادن کاربران بیشتری بشه!
الان Delphi Prism با پشتوانه تجربیات RemObject در این زمینه عرضه شده. RemObjects تیم خوب و فعالی داره که دائما Oxygen را بروزرسانی می کنند و قابلیت های جدیدی به آن اضافه می کنند. این همکاری برای RemObject هم سود خوبی خواهد داشت؛ RemObject برای توسعه نرم افزارهای n-tier، و توسعه پروژه هایی که در آنها از کدهای مدیریت شده و مدیریت نشده بصورت همزمان استفاده میشه فریم ورک های کاملی را ارائه کرده که افزایش همکاری آن با CodeGear میتونه باعث رویکرد بیشتر برنامه نویسان دلفی به محصولات آن بشه. مسلما پول خوبی هم از CodeGear برای لیسانس Oxygen دریافت کرده. الان هم با کمک های CodeGear بهتر میتونه Oxygen را توسعه بده، از ظهور یک رقیب بالقوه در صحنه کسب و کارش هم جلوگیری کرده. راستی، RemObjects در Oxygen تاکید زیادی روی کامپایل آسان و بی دردسر پروژه های نوشته شده با Oxygen در لینوکس و Mac داره.
بطور کلی، از نظر من، این اقدام اقدام مثبتی بود. در واقع یک پرش بلند در عرصه دات نت بود.


تصویر زیر نمایی از Delphi Prism در حال اجرا بر روی Visual Studio 2008 هست:


در تصویر نرم افزاری با نام Sorter با ظاهر گرافیکی که بوسیله WPF در Designer مربوط به IDE تولید شده، نمایش داده میشه.
در واقع با این نسخه Visual Studio Shell عرضه میشه. Visual Studio Shell همون Visual Studio هست، ولی بدون نصب زبان های برنامه نویسی مایکروسافتی (#C و VB.net). یعنی فقط IDE مربوط به Visual Studio که زبان Delphi Prism روش نصب شده. البته اگر قبل از نصب Visual Studio Shell نسخه ایی از Visual Studio روی سیستم نصب باشه، یا بعد از نصب آن Visual Studio روش نصب بشه، Visual Studio Shell با اون نسخه یکپارچه میشه و نیازی نیست که کاربر نگران بروز تداخل بین آنها باشه.
http://msdn.microsoft.com/en-us/vsx2.../bb933751.aspx
البته همانطور که قبلا هم اعلان شده بود قبلا هم اعلام شده بود که در نسخه آینده از VCL.net پشتیبانی نمیشه. برای VCL.Net باید از همون Delphi.net ایی که با دلفی 2007 و دلفی 2009 عرضه شد، استفاده کنید.
این مطلب  ترجمه آقای کشاورز عزیز از مدیران سایت http://barnamenevis.org از سایت CodeGeare میباشد امیدوارم که از این مطالب استفاده کافی رو برده باشین

منبع: http://smaj.blogfa.com

/ 2 نظر / 50 بازدید
mihanscript.ir

http://www.mihanscript.ir بزرگترين مرجع دانلود اسکريپت و ابزار وبمسترها http://www.mihanscript.ir

mihanscript.ir

http://www.mihanscript.ir بزرگترين مرجع دانلود اسکريپت و ابزار وبمسترها http://www.mihanscript.ir