درباره نرم افزار دلفی ۲۰۱۰ – Delphi 2010

درباره نرم افزار دلفی ۲۰۱۰ – Delphi 2010

Delphi یکی از موفق ترین ابزارهای توسعه نرم افزار برای ویندوز در دهه گذشته بوده است. پس از شکست ویژوال بیسیک ۶ در مقابل دلفی ۷ در سال ۲۰۰۲ و فراگیر شدن محیط توسعه شرکت بورلند در میان توسعه دهندگان ویندوز، مایکروسافت به فکر ساخت یک محیط توسعه مجتمع مناسب افتاد. در آن زمان دلفی دوران طلایی خود را می گذراند. دلفی ۷ در اکثر شرکت های نرم افزاری دنیا و حتی در همین ایران خودمان به اولین انتخاب برای توسعه نرم افزارهای تحت ویندوز تبدیل شده بود. این محبوبیت با آمدن ویژوال استادیو ۲۰۰۳ هنوز هم ادامه داشت. مایکروسافت با ارائه دات نت فریم ورک ۲٫۰ و ویژوال استادیو ۲۰۰۵ که به برنامه نویسان امکان توسعه نرم افزارهای تحت ویندوز و تحت وب را به بهترین شکل می داد توانست در این رقابت دلفی را پشت سر بگذارد.

ارائه دلفی ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ به ضعیف ترین شکل ممکن توسط شرکت بورلند، اکثر توسعه دهندگان دلفی را از آن نا امید کرد و به فکر مهاجرت به یک محیط توسعه دیگر مثل دات نت و جاوا ترغیب نمود. پس از آن شرکت بورلند توسعه دلفی را به یکی از شرکت های زیرمجموعه خود به نام CodeGear واگذار کرد. با ارائه نسخه ۲۰۰۷ توسط این شرکت روح تازه ای به پیکر نیمه جان دلفی دمیده شد و بسیاری از برنامه نویسان ویندوز را به استفاده از آن تشویق نمود. در سال ۲۰۰۸ بورلند شرکت CodeGear را به شرکت Embarcadero Technologies فروخت تا نسخه ۲۰۰۹ دلفی با نام Embarcadero Delphi 2009 به بازار وارد شود. نسخه ۲۰۰۹ موفق ترین انتشار دلفی پس از دلفی ۷ بود.


با خواندن این مقدمه نسبتاً طولانی و خلاصه ای از تاریخچه دلفی و با ارائه دلفی ۲۰۱۰ توسط شرکت Embarcadero این سئوال پش می آید که آیا هنوز هم دلفی محیط توسعه قابل اعتماد و مناسبی برای انجام پروژه های نرم افزاری هست یا خیر؟

ساده ترین جواب به این سئوال جواب “بله” است. نسخه ۲۰۱۰ دلفی انتخاب مناسبی برای توسعه نرم افزارهای تحت ویندوز است. این محیط زمان توسعه پروژه شما را کاهش می دهد و با ابزارها و کامپوننت های آماده ای که دارد تولید یک برنامه تحت ویندوز را برای هر برنامه نویسی آسان می کند. نسخه ۲۰۱۰ دلفی دارای خصوصیات جدید و ویژگی های مناسبی است. برنامه های دلفی بر خلاف برنامه های مبتنی بر دات نت و جاوا به هیچ پیش نیازی وابسته نیستند و خروجی دلفی یک فایل اجرایی stand-alone است که به مراتب سریع تر از خروجی های محیط های ویژوال استادیو و جاوا اجرا می شود.

دلفی ۲۰۱۰ از تمامی قابلیت های جدید ویندوز ۷ مثل direct 2D، صفحه لمسی و اشاره ای پشتیبانی می کند. اکثر کامپوننت های VCL در این نسخه طوری تغییر کرده اند که با ویندوز ۷ سازگاری کامل داشته باشند. Delphi Prism هم قابلیت نوشتن برنامه های مبتنی بر دات نت را به زبان دلفی به برنامه نویسان می دهد.

اما اینکه واقعاً دلفی ۲۰۱۰ می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشید یا خیر، کاملاً بستگی به نوع پروژه و موقعیت شما دارد. به طور مثال اگر می خواهید یک نرم افزار مبتنی بر پایگاه داده ها تحت ویندوز و به صورت کلاینت/سرور بنویسید، شک نکنید که دلفی ۲۰۱۰ بهترین گزینه برای شماست. اما اگر می خواهید یک برنامه تحت وب که از وب سرویس هم استفاده می کند و ساختار پیچیده ای دارد تولید کنید، دلفی ۲۰۱۰ نمی تواند انتخاب خوبی باشد. در کل برای توسعه نرم افزارهای مبتنی بر Win32 دلفی می تواند بهترین انتخاب باشد. اما برای توسعه مبتنی بر دات نت یا وب نمی تواند انتخاب مناسبی باشد.


نکته دیگری که وجود دارد این است که در ایران موقعیت های شغلی برای دلفی به ندرت پیدا می شود. این در حالی است که هزینه نرم افزارهایی که با دلفی نوشته می شوند به مراتب پایین تر از نرم افزارهایی است که با ابزارهای مایکروسافت تولید می شوند. اما به علت نبود قانون کپی رایت در ایران، اکثر شرکت های نرم افزاری سعی می کنند از گران ترین تکنولوژی ها و ابزارها برای تولید نرم افزار خود استفاده کنند. هر چند در خارج از کشور هم وضع به همین صورت است و اکثر شرکت ها از ابزارهای مایکروسافت و اوراکل استفاده می کنند اما به علت وجود قانون کپی رایت شرکت ها و افرادی زیادی نیز پیدا می شوند که به علت هزینه پایین تر دلفی از آن برای توسعه پروژه های خود بهره می برند.
در آخر به این نکته توجه داشته باشید که هر ابزاری را برای هدفی ساخته اند. اینکه یک برنامه نویس فقط به یک ابزار و یک زبان برنامه نویسی وابسته باشد اصلاً خوب نیست. هنوز یک ابزار و یک زبان همه منظوره که بتواند پاسخگوی تمام نیازهای برنامه نویسی باشد وجود ندارد. شما باید بر اساس موقعیت و نیاز خود از این ابزارها و زبان ها استفاده کنید. دلفی ابزاری عالی و مناسب برای اضافه کردن به ابزارهای برنامه نویسی شما خواهد بود!

/ 1 نظر / 43 بازدید
یکی

این نرم افزار روی ویندوز سون هم قابل نصب هست؟ و چقدر حافظه خالی می خواد؟ باتشکر