زبانهای برنامه نویسی :

زبانهای برنامه نویسی :
*******************************************
زبانهای برنامه بطور مستقیم با پردازنده کامپیوتر و حافظه اصلی اش در ارتباطند و از جمله خصوصیات آنها حجم کم برنامه های ایجاد شده با آنها و سرعت بالای اجرایی آنها می باشد .
اولین زبانی که برای برنامه نویسی کامپیوتر به وجود آمد زبانهای سطح پایین بود ، که از جمله ویژگیهای آن این است که حد و مرزی را قائل نمی شوند و براحتی از گذرگاههای کامپیوتر عبور می کنند . و به همین خاطر بیشتر برنامه های آلوده کننده کامپیوتر ( ویروس ) به این زبان نوشته می شود .
در جدول زیر نمونه انواع این زبانها آمده است که در باره سطح بعضی از آنها اختلاف نظر وجود دارد :

سطح پایین سطح میانی سطح بالا شیع گرا
ماکرو اسمبلر جاواJava) ) پاسکال ((pascal ویژوال بیسیک
( Macro-Assembler ) فورث (forth ) ادا (Ada ) ویژوال C
اسمبلر (c + + )وC ماجولا (Modula ) ویژوال G
( Assembler) کوبول(Cobul ) دلفی
بیسیک (Basic )

در زیر به شرح مختصری از بعضی از آنها می پردازیم :
1- بیسیک (Basic ) :
این زبان برنامه نویسی به خاطر سهولت استفاده از آن و قابلیت های مناسب دیگرش به عنوان یک زبان برنامه نویسی پایه مطرح می شود و به همین علت عموما این زبان اولین زبانی است که کارآموزان ، دانش- آموزان و دانش جویان با آن آشنا می شوند .
2- زبان C :
یک زبان برنامه نویسی سیستم است . برنامه های سیستم برنامه هایی هستند که امکان استفاده از سخت افزارها و نرم افزارها را فراهم می کنند ،و از جمله خصوصیات آن می توان به انعطاف پذیری بالای آن ، قابلنصب بروی همه ی کامپیوتر ها ، کوچک بودن حجم آن ، ارتباط آن با زبانهای سطح پایین تر و همچنین حساس بودن نسبت به حروف کوچک و بزرگ می باشد . انعطاف پذیری بالای آن باعث شده است که اکثر سیستم های عامل با این زبان نوشته می شود .

3 - C + + : توسعه یافته ی همان زبان C است .
4 – Fortran : اولین زبان سطح بالا در ا مور علمی با قابلیت پردازش موازی است .
5- Cobol : اولین زبان برنامه نویسی برای امور تجاری است .
6- Lisp و Prolog : هردو زبان برنامه نویسی سیستم های هوشمند می با شند .
7- Modula : اولین زبان برنامه نویسی با زبان دقیق می باشد .
8- Pl/L : برای هر دو امور تجاری و علمی و بیشتر برای کامپیوتر های بزرگ IBM .
RpG -9 : برای تولید انواع گزارش ها .
10-Smaltalk : برنامه نویسی تکامل یافته .
11- Visual Basic : یکی از آسان ترین و سریع ترین راه برای خلق برنامه های تحت ویندوز است .
فرامین ساده برای ایجاد برنامه های کار آمد توسط آن باعث سهولت استفاده از این زبان شده است .
از خصوصیات مهم آن این است که ساخت شرکت Microsoft است و بعنوان زبان پایه برای نرم -
افزارهای این شرکت از جمله مجموعه ی Office است این زبان توانایی ویژه ای برای طراحی بانک های ه اطلاعاتی دارد و همچنین قابلیت ایجاد برنامه های اینترنتی و چند رسانه ای به آسانی با این زبان امکان
پذیر است .
12- Delphi : یکی از قدرتمند ترین زبانهای برنامه نویسی Visual است این زبان نیز فرامین ساده ای برای خلق برنامه های مختلف دارد و همچنین فرامین خاصی برای ایجاد و مدیریت بانک های اطلاعاتی را نیز در اختیار ما قرار می دهد .

/ 1 نظر / 6 بازدید
کسب درآمد بدون کلیک

سلام دوست عزيز ضمن تبريک براي سايت قشنگت لطفا متن زير رو بخون: CN3 تنها راه کسب درآمد حرفه اي از اينترنت ماهيانه 500 هزار تومان بدون هيچ کليک يا سايت پرداخت به ازاي کليک بدون نياز به ايگلد ، پي پال و ... پرداخت در بانک هاي ايراني ابتدا محصول را تحويل بگيريد سپس مبلغ آن را بپردازيد. توجه: اين طرح فقط تا آخر مرداد ماه سال 1388 است من خودم در حال حاضر پس از يک هفته کارکردن 20,000 تومان به حسابم واريز شد واقعا دارم از خوشحالي پر درمي آورم! بدون حتي 1 نفر زيرمجموعه گيري! لطفا براي اطلاعات بيشتر به آدرس سايت ما مراجعه کنيد